Kryptowaluta, co to w ogóle jest? Definicja

Można powiedzieć, że kryptowaluty są środkiem rozliczeniowym w ramach danej sieci łańcucha bloków. Dla wielu osób będzie to zapewne wytłumaczenie nowego pojęcia kolejnym nowym pojęciem, ale spokojnie. Zaraz wszystko się wyjaśni.

Czy kryptowaluta jest wirtualna? elektroniczna? nie istnieje? Kryptowaluta to rzeczywiście swego rodzaju zapis w systemie komputerowym. Tu analogią może być nasza codziennie używana waluta zapisana w ramach konta w systemie komputerowym banku. Z kryptowalutą jest podobnie, tylko ten system komputerowy nie znajduje się w żadnym banku, a utrzymywany jest przez rozsiane po całym świecie tysiące komputerów. Jest zatem zapisem elektronicznym i nie posiada fizycznej postaci. To co warto wiedzieć na samym początku to fakt, iż istnieje wiele różnych kryptowalut, działających na wielu różnych systemach. Jednym takim ciekawym rodzajem są kryptowaluty powiązane ceną z dolarem lub euro (tzw. stabelcoiny). Są one bardzo istotne w tym świecie i stanowią połączenie tradycyjnych finansów z tymi rozwijanymi na potrzeby świata krypto.
Na pewno nie można powiedzieć, że kryptowaluta nie istnieje. Jeśli ktoś tak uważa, to dokładnie na tej zasadzie nie istnieje zapis w dowolnym banku.

Kryptowaluta pochodzi od kryptografii

Nazwa kryptowaluta pochodzi od kryptografii, czyli dziedziny matematyki/informatyki zajmującej się zabezpieczaniem informacji. Systemy zbudowane na potrzeby kryptowalut wykorzystują dokładnie te same mechanizmy używane przez współczesne banki, rządy, firmy oraz chociażby strony internetowe. Kryptografia pozwala w bezpieczny sposób przesyłać informacje, które są niedostępne dla osób pośredniczących w przesyle, lub podsłuchujących.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Kryptografia odpowiada za bezpieczeństwo dostępu do środków zapisanych w systemie oraz bezpieczeństwo wszystkich zapisów o transakcjach. Podstawy systemów kryptowalutowych są zatem technologicznie co najmniej tak samo bezpieczne jak inne wykorzystywane przez nas systemy informatyczne.

Kryptowaluty są z natury anonimowe

Kryptowaluty nie są przypisane do człowieka, a do wirtualnego portfela, który w tym sensie przypomina konto w banku. Podobnie jak konto w banku, każdy portfel posiada swój unikalny numer. Portfel wykorzystuje natomiast kryptografię w celu zabezpieczenia operacji, np. transferów na inne portfele. "Krytpopieniądze" na nim zapisane kontroluje ten, kto posiada do niego klucz. Człowiek zatem tworzy sobie nowy portfel w dedykowanej ku temu aplikacji, np na telefonie komórkowym lub komputerze.

Tu widać największą różnicę pomiędzy pieniędzmi w banku, a "pieniędzmi" w systemach kryptowalutowych. Konto w banku musi być przypisane do kogoś - albo do człowieka albo firmy, czy instytucji. Portfel kryptowalutowy jest natomiast z założenia anonimowy, a jego utworzenie trwa sekundę w dedykowanej aplikacji.

Jeżeli dokonujemy transferu środków, czyli takich kryptowalutowych przelewów, z portfela A na portfel B, wystarczy że znamy adres portfela B oraz posiadamy klucz dostępowy (takie hasło) do portfela A. Portfel to aktor w systemie, a nie człowiek, czy firma. Jedynym połączeniem danego portfela z człowiekiem może być zapisanie danych klienta podczas zakupu oraz zapamiętanie adresu portfela na jaki przetransferował środki. Po kolejnym transferze na inny portfel nie wiadomo jednak do kogo należą nasze wirtualne pieniądze.

 

Blockchain, czyli łańcuch bloków >>